JAK NA MALOVÁNÍ OBRÁZKŮ

Děti namalují 8 – 12 obrázků, které dokumentují jejich svět. Při hledání obrázků doporučujeme napsat na tabuli všechny nápady pro různé oblasti a hlasováním rozhodnout, které budou výtvarně zpracovány. Jedno téma může klidně zpracovat i více dětí, následně se vybere nejhezčí obrázek.
Obrázky slouží jako předěly mezi povídáním dětí. Je pěkné, když každý předěl nese jedno téma a je v něm stejný počet obrázků (např. 3 obrázky v jednom předělu). U běžně velkých tříd dáváme čtyři obrázkové předěly, proto je výhodné namalovat buď 8 obrázků, nebo 12 obrázků (2, nebo 3 obrázky v jedné skupině).

Při hledání témat k malování doporučujeme pátrat v různých oblastech, ať děti za třicet let mohou vzpomínat na svůj svět v co nejširším záběru. Hledejte zajímavé osobnosti a události, které jim zasahují do života a je jedno jestli pozitivně, nebo negativně. Děti se při natáčení mohou vyjádřit palcem nahoru, nebo dolů, jak danou osobnost/událost vnímají. Stejně to funguje i ve světě módy a zábavy.
Důležité je najít to, co mezi dětmi rezonuje.

Děti pracují s formátem papíru 29,7 x 16,7 cm, což je formát papíru A4, kterému se odstřihne jedna strana. Formát papíru bude odpovídat formátu kamery (16:9).
Obrázek bude vždy mírně ostřižený – důležité informace a nápisy je výhodné umístit alespoň centimetr od kraje, nejlépe doprostřed.

PŘÍKLADY Z PRAXE

SVĚT UDÁLOSTÍ – politika, objevy, společenská témata, soutěže krásy, zpěvu, tance, vyjímečné stavby, sportovní událostí, ale i komunitní témata, které se dotýkají více dětí

MÓDA – řeč není pouze o oblečení, ale o všem, co zrovna hýbe světem. Při motivaci k hledání často užíváme vět: Co teď frčí? Co by jste si přála mít pod stromečkem většina dětí? Velice oblíbeným tématem jsou i oblíbené věty, hlášky a zkratky, které se pěkně graficky zpracují.
(oblečení, hračky, elektronika, slova-mluva, jídlo a pochutiny, životní styl – skateboarding, skauting, sport…)

LIDI, OSOBNOSTI – influencer, spisovatel, youtuber, sportovec, veřejně známá osobnost, politik, zpěvák, herec…
Někdy děti říkají osobnosti typu Masaryk, Havel, Zátopek a podobně, což je pěkné, ale lepší je hledat osobnosti, které hýbou světem v čase natáčení. Na Masaryka se bude vzpomínat ještě dlouho, ale mnohem zajímavější bude podívat se za třicet let na svého kdysi oblíbeného youtubera, na kterého člověk již dávno zapomněl.

ZÁBAVA – Děti hledají a malují věci, které byly vytvořeny za účelem zábavy. Tato témata se často míchají s módou, což vůbec nevadí.
(film, seriál, kniha, desková hra, hra pro herní konzole, aquapark, místo s atrakcemi…)

Tags:

Comments are closed

Talentové zkoušky do dětských souborů budou probíhat během května a v září. Chcete-li dostat pozvánku, napište na jara.hejnic@gmail.com.